Pro chov zakrslého králíčka v domácnosti je ideální volbou přenosná klec. Dostatečně prostorná, aby se v ní mohl volně pohybovat, aby se v ní dokázal postavit na zadní tlapky a aby tu mohl udělat alespoň několik volných skoků. Takže optimální délka zhruba jeden metr.
Uvnitř by měly být dvě misky z keramiky. Do jedné budeme sypat krmivo, do druhé patří pitná voda. Výhodné je pořídit zvířátku napáječku, ale zpočátku, než si na ní zvykne, musíme mít v kleci i vodu v keramické misce, kterou nelze převrhnout.

králík

Naučte zvířátko na rohovou toaletu

Někteří chovatelé doporučují umístit do rohu klece pro králíka nádobku koncipovanou jako toaletu, králík se na ní naučí chodit pravidelně a můžeme odebrat klasickou podestýlku z hoblin. Ušetříme se tím dost práce s pravidelným čištěním, na dno klece postačí položit koberec nebo papírový karton.
Misku s granulemi musíme doplňovat kvalitním senem, to lze umístit buď do dřevěné ohrádky, nebo ještě lépe zavěsit do drátěné koule. Kouli vycpanou senem pověsíme nad záchodek, mnoha chovatelům se totiž osvědčil tento způsob, protože králík při pojídání sena často utrousí bobek a zároveň se dobře naučí chodit pravidelně vykonávat potřebu na jedno místo.
Dovnitř klícky můžeme umístit malý dřevěný domek s plochou střechou, aby se na ní mohl vyhoupnout a pozorovat okolí z výšky. Výbornými doplňky jsou i větvičky z ovocných stromků nebo z vrby a pro doplnění minerálů solný liz.

králíčci

Králíčci a děti

Ačkoli malé zvířátko vypadá jako plyšové a svádí ke hraní, tímto způsobem byste mu jen ublížili. Předem raději zvažte, zda je pro vás do bytu králíček vhodný, obecně se doporučuje k dětem starším šesti let. Zároveň dobře promyslete, kam klec umístit, neměla by být hlavně v ložnici vzhledem k tomu, že jsou králíci v noci poměrně rušní, hrabají a poskakují, čímž vás budou spolehlivě budit. Ideální místo je např. obývací pokoj, kuchyně nebo prosvětlená předsíň, kde je dostatek denního světla.

Zásady pro chov zakrslého králíka v kleci
4.3 (85%)16