Kuchyně – osvětlení v kuchyni je klíčové a nelze jej zanedbávat, zaměříme se především na pracovní plochu. Práce s řeznými nástroji vyžaduje dostatek světla spíše chladnějšího, které nevrhá stíny. Musí pokrýt celou pracovní plochu včetně kuchyňského dřezu i sporáku. Centrální svítidlo může být slabší v teplé bílé barvě, stejně tak osvětlení nad jídelním stolem – to by mělo být dostatečně intimní a nepříliš ostré.

lampička

Obývací pokoj – moderní kompaktní zářivky Osram Dulux nebo LED diodové zdroje lze vzájemně kombinovat, možností je mnoho a v obývacím pokoji se uplatní více typů. Zde lze využít přednosti zářivek, které nabíhají pomaleji, ale poskytují dostatečně intenzivní osvětlení – vzhledem k tomu, že se tu zdržujeme dlouhou dobu. Obývací pokoje bývají zázemím relaxačním i tvůrčím, proto bychom neměli zapomenout jak na světlo centrální, tak i bodová a oblastní ve formě lampiček nebo pásků, či různě tvarovaných kompaktních zářivek.

Koupelny a toalety – pobyt na toaletě nikdo z nás záměrně neprodlužuje, zdržujeme se tam jen pár minut, výjimkou mohou být snad jen ortodoxní čtenáři, co se nemohou odtrhnout od rozečtené kapitoly. V koupelně se kromě sprchování a vydatné koupele také pohybujeme jen krátce, na holení, ranní hygienu a čištění chrupu nám postačí necelá půlhodinka. Měli bychom tu tedy upřednostnit svítidla s vyšším IP krytím odolným proti vlhkosti a vodě a také žárovky či zářivky, které rychle nabíhají na plný výkon.

hruška

Komory, sklepy a sklady – nejméně navštěvované prostory stačí vybavit docela obyčejným svítidlem a zde můžeme upřednostnit jeho cenu. Postačí velmi levný světelný zdroj i s vyšší spotřebou elektřiny, která se takřka neprojeví v rodinném rozpočtu, jestliže tu budeme svítit jen několik minut za měsíc.

Ložnice – velkou pozornost si zaslouží spíše důkladné osvětlení nočních stolků, případně bodových světel. Bez centrálního svítidla se tu dokonce můžeme úplně obejít, anebo využít jen tenkého LED panelu s nepříliš silným světelným zdrojem. Lampičky by měly být dostatečně silné, aby se dobře četlo, případně stolovalo přímo na lůžku. Snídaně nebo večeře v posteli jsou stále více oblíbené a v případě nemoci tu trávíme spoustu času.

Kam umístit kompaktní zářivky Osram Dulux
4.1 (82.86%)14